October 6, 2020

Kariera w IT co dalej?

Katarzyna Marchocka by

Wywiad z Dyrektor Zarządzającą Geek Girls Carrots Katarzyną Marchocką.

Nowy sezon i nowy początek! Jest nam bardzo miło, ż Katarzyna Marchocka dołącza do zespołu Geek Girls Carrots jako nowa Dyrektor Zarządzająca i z tej okazji zgodziła się opowiedzieć o swojej karierze w IT i… budowaniu naszej organizacji od podstaw.

Jeśli znacie historię Karotek, to wiecie, że w 2011 roku, tuż po pierwszym warszawskim spotkaniu, do Kamili Sidor odezwała się dziewczyna z Wrocławia i zorganizowała pierwszy lokalny oddział GGC. To właśnie była Kasia!

W 2014 roku, po urodzeniu synka, zrezygnowała z aktywnego kierowania wrocławskim oddziałem GGC i skoncentrowała się na pracy w branży IT. Od 8 lat jest zaangażowana w rozwój firm software’owych w Polsce, najpierw jako COO software house’u, a następnie Honorowy Członek Diversity Committee w Software Development Association Poland.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak wyglądały początki Karotek i jak branża IT rozwija się w czasach pandemii, to zapraszamy na wywiad!

W 2011 roku stworzyłaś pierwszy oddział Geek Girls Carrots. Jak wyglądało budowanie nowej społeczności od podstaw?
To były bardzo spontaniczne początki. Któregoś, pięknego dnia przeczytałam o karotkach w internecie, na AnyWebie bodajże, i pomyślałam “tego mi trzeba we Wrocławiu”. Czułam, że ta społeczność może rozwiązać moje ówczesne potrzeby i wyzwania zawodowe, a jednocześnie pod skórą wiedziałam, że nie jestem sama. To była czysta intuicja. Tego samego dnia napisałam do Kamili Sidor, a dwa tygodnie później odbyło się pierwsze spotkanie we Wrocławiu, na które przyszło około 30 dziewczyn. Poza merytoryką, ważne było dla mnie, aby te spotkania miały dobrą atmosferę – taką, aby obecne na nim kobiety czuły się po prostu komfortowo i pewnie.

Udało mi się nawiązać współpracę z co-workiem Idea Place we Wrocławiu, który udostępnił nam salę z widokiem na wrocławski rynek – a w niej duży okrągły stół ( zamiast krzeseł ustawionych w rzędach), abyśmy mogły się wszystkie widzieć, oraz słodkie przysmaki dla osłodzenia atmosfery. Ten koncept sprawdził się totalnie. Ciągnęliśmy go, aż do 2014 r kiedy odjechałam na salę porodową. W międzyczasie zaprzyjaźnieni ze mną branżowi influencerzy nieśli wieść o naszych spotkaniach dalej, dzięki czemu ze spotkania na spotkanie brakowało biletów, a sama idea rozmnożyła się na kolejne 12 (chyba) miast w Polsce.

Odegrałaś ważną rolę w rozwoju rynku IT w Polsce, ale karierę zaczynałaś w innej branży. Jak wyglądała Twoja ścieżka kariery i co pomogło Ci w zmianie?
Moja kariera w IT na dobre rozpoczęła się dzięki karotkom i organizacji ich spotkań. To one sprawiły, że rozgościłam się w branży i znalazłam w niej przestrzeń do samorealizacji. Wcześniej pracowałam w domach badawczych i agencjach digital marketingu i chodź to też sektor ICT, to jednak daleki od developmentu czy po prostu wytwarzania oprogramowania. Współpraca z Geek Girls Carrots pozwoliła mi zbudować sieć kontaktów, zdobyć wiedzę niezbędną do pracy i przede wszystkim zrozumieć co chcę i mogę w tej branży robić nie będąc programistką. Ba, dzięki tym spotkaniom zrozumiałam się, że nie nadaje się na deweloperkę czy ogólnie specjalistkę techniczną, ale chce pracować w tej branży wykorzystująć inne swoje komeptencje. Co więcej, spotkania w gronie kobiet sprawiały, że czułam się komfortowo i bezpiecznie. W ówczesnym czasie było to dla mnie jedyne, szybkie i skuteczne (jak się okazało) rozwiązanie, które realizowało moje potrzeby. Jak się okazało nie tylko moje – do dziś z dumą patrzę na kariery kobiet, które zaczynały przygodę z branżą w tamtym czasie i cieszę się, że rozwinęły w niej skrzydła.

Przechodząc do puenty, przez ostatnie 8 lat w IT komercyjnie współpracowałam głównie z software housami zajmując czołowe stanowiska w działach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, operacji, HR i sprzedaży. Po godzinach rozwijam kompetencje lub wymieniam się doświadczeniami w Software Development Association Poland, a także wspierając studentów w ramach tzw. BIPS’u na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu ( Biznesowy Indywidualny Program Studiów).

Moja praca i wkład w rozwój branży zostały docenione m.in. na łamach raportów Strong Women in IT czy plebiscytów typu Sukces Pisany Szminką. A tak naprawdę przez te 8 lat każda z zajmowanych przeze mnie ról miała swoje blaski i cienie. Nie zawsze było super i wszystko wychodziło, ale zawsze szłam do przodu i rozwijałam nowe umiejętności – IT na to pozwala i to jest jej jedna z największych zalet tej branży. Ma nieograniczone możliwości rozwoju, a do jego realizacji wystarczy upór, otwartość i ciekawość.

Jak oceniasz aktualny rynek pracy w IT? Czy Covid miał duży wpływ na branżę?
Covid nie dotknął bezpośrednio branży IT, choć nie obeszło się bez rewolucji. Głównie w sferze zarządzania organizacją, zespołami oraz współpracy z obecnymi i potencjalnymi Klientami. Realizacja projektów informatycznych to praca zespołowa. Często interdyscyplinarne zespoły współpracują bezpośrednio z Klientem i podczas lockdown’u musiały nauczyć się robić to online. Praca zdalna od dawna nie była nam obca, ale na skalę całej firmy wymagała większego niż dotąd zaangażowania, a przede wszystkim była i jest sprawdzianem dla zaufania pomiędzy pracownikami i pracodawcami, komunikacji i organizacji projektów. Reorganizację przeszły też działy HRu czy Obsługi Klienta.

Mam wrażenie, że rynek pracownika nie ucierpiał szczególnie, choć widać było optymalizacje nawet w dużych korporacjach, to wciąż na rynku brakuje specjalistów. Mogłabym też zaryzykować stwierdzenie, że teraz szczególnie nie ma znaczenia gdzie się mieszka, ponieważ z każdego zakątka na świecie można wykonywać swoją pracę, więc w pewnym sensie może być nawet prościej. Większe znaczenie w pandemicznej rzeczywistości mają za to kompetencje  miękkie jak np. samodyscyplina, umiejętności organizacji pracy w domu i efektywna komunikacja online. Dla osób, którym lepiej pracuje się w biurze, długotrwała praca zdalna może być wyzwaniem.

Jeśli chodzi o biznes sam w sobie, to spółki usługowe, skoncentrowane na outsourcingu czy body leasingu straciły trochę projektów, za to te wyspecjalizowane branżowo (np. w e-commerce, płatnościach mobilnych) lub produktowo (np. oferujące narzędzia do organizacji pracy i komunikacji zdalnej) dostały wiatr w żagle.

Jaką strategię rozwoju zawodowego w branży IT doradziłabyś osobie, która dopiero zaczyna?
Najlepsza strategia rozwoju, to taka, która jest zgodna z własnymi zainteresowaniami. Na rynku jest i będzie popyt na dobrych specjalistów IT, więc kluczowy jest ciągły rozwój. Możliwości jest bardzo dużo.
Jeśli będziesz dobrym developerem backendowym, frontendowcem, testerem, scrum masterem, product ownerem, specjalistą od infrastruktury itp. to na pewno znajdziesz pracę.

Największe szanse mają już doświadczeni specjaliści – nie ukrywajmy. Z drugiej jednak strony, tylko na polskim rynku brakuje około 50 tys. specjalistów IT, więc miejsca jest jeszcze trochę. Trzeba się tylko zmobilizować i wziąć za naukę i praktykę. Uważam, że samodzielnie ciężko nauczyć się dobrze. Praktyka w tej branży stanowi jedną z największych wartości, więc polecam tę ścieżkę. Na koniec podpowiedź – duże firmy informatyczne typu Comarch, Accesto, Nokia, UBS itp. często są gotowe na naukę i szkolenie pracowników, więc warto zainwestować w dobry kurs programowania a następnie przejść do praktyki czyli pracy.

A co po pracy? Jak lubisz spędzać czas i co Cię relaksuje? 

Uwielbiam sport, więc wolny czas spędzam aktywnie. Moim konikiem są sporty deskowe, więc wakeboard,  SUP, deskorolki, hulajnogi, snowboardy i inne trickboardy są w ruchu cały czas.  A jak nie ma pogody, to wsiadam za kierownicę – kocham prowadzić a jeszcze bardziej bawić się autem na torze. Ostatnio spróbowałam też cross’a i złapałam zajawkę – jak typowy petrolhead. Wieczory spędzam z dobrą książką, planszówkami  lub Netflixem 🙂

Related blog posts

More blog posts
Thank You! Global
February 16, 2023
Read more
KPI i/na kobiety w IT. Global
January 19, 2023
Read more
Badanie Karotek 2023 Global
February 15, 2023
Startujemy z corocznym badaniem społeczności🥕
Read more

    Sign up for our newsletter!