December 6, 2021

Kompetencje przyszłości: transformacja cyfrowa

Katarzyna Marchocka by

W grudniu zakończyłyśmy pierwszy cykl ekspercki z obszaru kompetencji przyszłości – przez miesiąc zgłębiałyśmy temat transformacji cyfrowej.

Podczas meetupu i warsztatów z naszymi ekspertkami Joanną Osińską (BCG Platinion) i Kate Hobler (Brass Willow) przyglądałyśmy się jak transformacja cyfrowa i digitalizacja wpływają na dzisiejszy biznes oraz kariery, szczególnie w kontekście zmian w ostatnich dwóch latach.

Czym są cykle eksperckie?

Znaczenie kompetencji przyszłości dla rozwoju biznesu oraz indywidualnych ścieżek kariery rośnie z każdym rokiem. Podobnie jak rola technologii w dzisiejszym świecie, która nie jest już oddzielną branżą lub domeną jednego zespołu, ale jest na stałe wpisana we wszystkie procesy biznesowe od rolnictwa po finanse.

Dodatkowo obserwujemy wyjątkowo szybką wymianę w zakresie zapotrzebowania na konkretne zawody oraz powstawanie nowych stanowisk. Jeszcze 10 lat temu niewiele osób słyszało o zarządzaniu kanałami firm w mediach społecznościowych lub programowaniu aplikacji mobilnych. Dziś to wiodące zawody na rynku pracy. Oprócz wielu możliwości oznacza to również zmianę w systemie kształcenia. Znaczenie wykształcenia wyższego powoli spada, za to rośnie rola lifelong learning, uczenia się przez całe życie.  

Dlatego w Geek Girls Carrots zdecydowałyśmy się realizować cykle eksperckie, aby kompleksowo zaadresować wybrane obszary kompetencji przyszłości, które najmocniej wpłyną na pracę w obszarze IT. W ramach każdego cyklu zaadresujemy najczęstsze pytania i wątpliwości – od szerokiego wpływu na biznes po planowanie ścieżek kariery, w rozmowach z ekspertkami. A następnie będziemy się wspólnie uczyć implementacji w ramach warsztatów.

Pierwszy cykl ekspercki: transformacja cyfrowa

W przypadku cyklu eksperckiego kompetencje przyszłości – transformacja cyfrowa zaplanowałyśmy panel (do obejrzenia poniżej) i dwa warsztaty.

Warsztat 1 Kultura i jej zmiana w transformacji cyfrowej

Jeśli pracujecie w IT, to na pewno spotkaliście się już z metodologią Agile. A jeśli pracujesz jako PM, Scrum Master lub zarządzasz zespołem to dodatkowo wiesz już, że wprowadzenie sprintów to za mało, żeby efektywnie prowadzić projekty – zarówno na poziomie zespołu, jak i całej organizacji.

Dlatego wspólnie z Kate Hobler, wiodącą ekspertką Agile w Polsce, przeprowadziłyśmy warsztat „Kultura i jej zmiana w transformacji cyfrowej”. Dzięki niemu uczestniczki poznały praktyczne sposoby na kierowanie projektami i zespołami IT: narzędzia i modele, case studies oraz 3 zasady, które sprawiają, że (praktycznie każdy) projekt zakończy się sukcesem!

Warsztat 2 Gra: Planowanie i realizacja transformacji cyfrowej

Transformacja cyfrowa i digitalizacja to już nie trend a codzienność. To także obszar pełen możliwości rozwoju kariery. Ale jak planować, przeprowadzać i optymalizować transformacje cyfrowe skutecznie? Tego uczestniczki dowiedziały się na naszych drugich warsztatach poświęconych kompetencjom przyszłości. Nauczyły się planowania i realizacji transformacji cyfrowej i rozwinęły swoje umiejętności. 

Warsztat z BCG Platinion odbył się w formie wirtualnej gry, która dała możliwość poeksperymentowania z transformacją cyfrową, dostrzeżenia jej wyzwań i złożoności oraz wyczucia co jest potrzebne, aby odblokować jej pełną wartość.

Rola transformacji cyfrowej w biznesie XXI wieku

Z danych World Economic Forum wynika, że w 2018 roku firmy, które zwlekały z transformacją cyfrową traciły około 15 % potencjalnych zysków. W 2023 to będzie już 46 % – prawie połowa.

Od momentu wybuchu pandemii wykorzystanie Internetu wzrosło o 70 %, z komunikatorów korzystamy dwukrotnie częściej, a usług streamingowych nawet dwadzieścia razy częściej. Transformacja cyfrowa, która czeka biznes to dużo więcej niż zbudowanie nowej aplikacji.

W tym momencie nie ma lepszego obszaru na styku IT i biznesu na rozwinięcie kariery w nowych technologiach.

Czujesz, że to wyzwanie dla ciebie?

Digitalizacja vs transformacja cyfrowa

Zacznijmy od zdefiniowania czym jest transformacja cyfrowa i czym różni się od digitalizacji:

„Digitalizacja polega na wykorzystaniu technologii do optymalizacji pewnych procesów, do usprawniania naszego codziennego życia. To jest wszystko to co mamy teraz w telefonach, komputerach i nie musimy robić tego w fizycznym świecie. Natomiast transformacja wychodzi bardzo mocno poza ramy samego wykorzystania technologii do celów usprawniania życia, do celów usprawniania procesów. Obejmuje zmiany w organizacji na wszystkich poziomach i nie jesteśmy w stanie przeprowadzić transformacji bez holistycznego podejścia do zmiany w całej organizacji. Nie jest to też działanie jednorazowe, a proces jest ciągły i angażuje wiele komórek firmy. Transformacja musi obejmować całość organizacji – od fizycznych aspektów takich jak infrastruktura IT, po kwestie psychologiczne, np. coaching pracowników.”
Joanna Osińska, BCG Platinion

„Niektórzy mówią, że digitalizacja jest najbardziej pierwotną formą transformacji cyfrowej – przerzucane rzeczy z wersji fizycznej do cyfrowej. Ale żeby z nich rzeczywiście skorzystać potrzebna jest zmiana dużo głębsza, na dużo większej liczbie poziomów.”
Kate Hobler, Brass Willow

Transformacja cyfrowa – znaczenie dla Twojej kariery

Transformacja cyfrowa codziennie wpływa na karierę każdej z nas. Pozytywnie czy negatywnie? To zależy od planu i realizacji. Ale… możesz mieć na to wpływ!

Razem z Asią Osińską, Kate Hobler i Kasią Marchocką zapraszamy Cię na rozmowę, z której dowiesz się:

  • Jak jest współczesna definicja transformacji i digitalizacji
  • Jakie są elementy transformacji cyfrowej i digitalizacji
  • Jak definiować cele transformacji cyfrowej
  • Czym jest zwinność w transformacji cyfrowej
  • Jakie są niezbędne kompetencje przyszłości do pracy w IT
  • Jak wygląda współpraca biznesu i zespołu IT w transformacji cyfrowej
  • Jakie są trendy i wyzwania w obszarze transformacji cyfrowej
  • Jak zostać specjalistką od transformacji i digitalizacji

Nasze Ekspertki

Joanna Osińska
Asia dołączyła do BCG Platinion ponad dwa 2 temu, jako jeden z pierwszych pracowników warszawskiego biura firmy. Wcześniej rozwijała swoją karierę próbując różnych ścieżek pozwalających na połączenie świata biznesu i IT. Pracowała w konsultingu technologicznym, start-upie a także jako Digital Banking Expert w dużym banku. Obecnie jako Senior IT Consultant pomaga dużym firmom w przeprowadzaniu strategicznych projektów IT oraz transformacji cyfrowych.

Kate Hobler
Mentorka o niezwykłej charyzmie. Jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów Scrum w Polsce i akredytowany trener Scrum.org od 2009 roku.
Wyzwania? Woda na jej młyn! Brała udział w niejednej transformacji. Ze względu na doświadczenie w pracy z zespołami i biznesem często przypadają jej w udziale najcięższe przypadki. Pierwsza osoba w Polsce z licencją na nauczanie Nexusa, egzoszkieletu do skalowania Scruma. Niezwykle cierpliwa i zdeterminowana. Chce zmienić sposób w jaki tworzy się oprogramowanie w Polsce. Uczy wszystkiego co może pomóc organizacji zdobyć przewagę nad konkurencją na wszystkich poziomach: Agile, Scrum, Kanban, przywództwo, dobre zarządzania ludźmi, praca z zespołami.

Related blog posts

More blog posts
Thank You! Global
February 16, 2023
Read more
KPI i/na kobiety w IT. Global
January 19, 2023
Read more
Badanie Karotek 2023 Global
February 15, 2023
Startujemy z corocznym badaniem społeczności🥕
Read more

    Sign up for our newsletter!