Jak minął nam 2021 rok? Wspaniale! Zapraszamy na podsumowanie.
Jedną z zasad, którymi kierujemy się w Geek Girls Carrots, jest to, że jakość spędzonego czasu zależy przede wszystkim od naszego nastawienia. Można narzekać na zmiany jakie zewnętrzne czynniki wprowadzają w nasze życie. Można tęsknie spoglądać w przyszłość i marzyć, że wszystko ułoży się tak jak chcemy.
Ale można też zaakceptować to na co nie mamy wpływu i rozwijać się dalej w obszarach, które możemy kontrolować. A Karotki to kobiety, które nie boją się podejmować decyzji i działać.
Tak, ten rok był inny – ale równie wspaniały, pełen pozytywnych wyzwań i dobrych kontaktów.
Badania wykazują, że kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni doceniają swoje osiągnięcia zawodowe i myślą o swoich mocnych stronach. Sytuacja ta cały czas ulega pogłębieniu, szczególnie negatywny wpływ miała na nią pandemia.
Mówiąc wprost: budowanie i utrzymanie pewności siebie jeszcze nigdy nie było tak trudne.
Dlatego postanowiłyśmy zorganizować hackathon HACK4GIRLZ inspired by Sexify, w którym zespoły stworzyłyby rozwiązanie (aplikację/usługę/kampanię), które realnie pomoże w budowaniu pewności siebie.
Zależało nam na stworzeniu projektu, w którym nasza społeczność mogłaby ponownie połączyć się, współpracować z mentorkami i mentorami oraz zbudować prototypy, które często były ich pierwszymi projektami IT.
Na nasz hackathon zgłosiło się ponad 400 osób, 52 zespoły rywalizowały o wejście do hackathonowej piętnastki. W wydarzeniu wzięły udział 93 uczestniczki i uczestnicy, 28 mentorki i mentorzy.
Projekt, który wygrał to FemaleSwitcher.
Znaczenie kompetencji przyszłości dla rozwoju biznesu oraz indywidualnych ścieżek kariery rośnie z każdym rokiem. Podobnie jak rola technologii w dzisiejszym świecie, która nie jest już oddzielną branżą lub domeną jednego zespołu, ale jest na stałe wpisana we wszystkie procesy biznesowe od rolnictwa po finanse.
Dodatkowo obserwujemy wyjątkowo szybką wymianę w zakresie zapotrzebowania na konkretne zawody oraz powstawanie nowych stanowisk. W 2020 roku World Economic Forum stworzył listę 10 kompetencji przyszłości, które będą kluczowe na rynku pracy.
Dlatego w Geek Girls Carrots zdecydowałyśmy się realizować cykle eksperckie, aby kompleksowo zaadresować wybrane obszary kompetencji przyszłości, które najmocniej wpłyną na pracę w obszarze IT. W ramach każdego cyklu zaadresujemy najczęstsze pytania i wątpliwości – od szerokiego wpływu na biznes po planowanie ścieżek kariery, w rozmowach z ekspertkami. A następnie wspólnie uczymy się implementacji w ramach warsztatów.
Pierwszy cykl dotyczył transformacji cyfrowej, która aktualnie jest jedną z najgorętszych ścieżek kariery. Z danych World Economic Forum wynika, że w 2018 roku firmy, które zwlekały z transformacją cyfrową traciły około 15 % potencjalnych zysków. W 2023 to będzie już 46 % – prawie połowa.
Jak rozpocząć karierę na tej ścieżce?
Od dwóch lat sytuacja na rynku pracy jest bardzo trudna. Wiele osób od roku nie może wykonywać swojego zawodu, kolejne straciły szansę na zarobek w obszarach, które pozwalały na pracę w niepełnym wymiarze czasu lub wykonywanie prac sezonowych.
W związku z tym konieczne jest zapewnienie jak największej liczbie osób zagrożonych brakiem pracy wsparcia w zdobyciu kompetencji cyfrowych. Sytuacja najbardziej dotyka osoby wchodzące na rynek pracy w tym absolwentów szkół średnich, którzy zostają wykluczeni z rynku pracy.
Z drugiej stronu Polska jest w czołówce krajów, w których najszybciej rozwija się gospodarka cyfrowa, ze szczególnym uwzględnieniem ecommerce – sklepów internetowych.
Dlatego stworzyłyśmy program szkoleniowy z kompetencji cyfrowych Cyfrowych Go Carrots – Biznes w Internecie. W programie znalazły się dwie ścieżki: ecommerce oraz praca w chmurze.
Od jesieni zeszłego roku przeprowadziłyśmy ponad 300 szkoleń, w których wzięło udział ponad 2000 osób.
„You can’t be what you can’t see” – ten cytat Marian Wright Edelman jest wbudowany w DNA Karotek od samego początku. A jak powtarza nasza dyrektorka zarządzająca Kasia Marchocka – w IT jest więcej specjalizacji niż w medycynie.
Co roku zapraszamy do naszych projektów kilkadziesiąt ekspertek i specjalistek w ramach naszych działań pod parasolem Role Model, żeby pokazywać różne ścieżki kariery, od przekwalifikowania się i wejścia do branży po rozwój jako liderka w swojej dziedzinie.
O czy m.in. rozmawiałyśmy w tym roku?
Więcej wywiadów przeczytasz na naszym blogu.
Becoming a Woman Coder to jeden z naszych ciekawszych projektów w ostatnich latach.
Razem z partnerami z czterech krajów: Polski, Francji, Finlandii i Malty, opracowujemy platformę szkoleniową dla doradców zawodowych i coachów, którzy chcą pomagać kobietom w rozpoczęciu pracy w IT, przede wszystkim w rolach programistek.
Pod koniec września spotkaliśmy się na Malcie, żeby omówić kolejny krok – wdrożenie platformy online, na której udostępnimy wszystkie narzędzia szkoleniowe.
Pierwsze z nich jest już dostępne to Raport na temat przekwalifikowania się do zawodów IT.
W tym roku wsparłyśmy też wiele innych inicjatyw jako prelegentki (np. Sektor 3.0, Tydzień Edukacji Globalnej) lub w jury (np. Red Bull Basement, Women in Data Science).