fbpx
May 10, 2022

Role Model: COO w Software House

Marta by Marta

Zapraszamy na wywiad z Anną Matuszewską COO w NetworkedAssets

W swojej obecnej firmie zaczynałaś jako IT Project Manager. Dziś jesteś COO (Chief Operating Officer) czyli dyrektorem operacyjnym. Jak wyglądała Twoja zawodowa droga? 

Przed pracą jako IT Project Manager przeszłam jeszcze przez takie role jak 2nd Level Support Agent, gdzie bardzo dobrze mogłam odczuć frustracje klienta końcowego, gdy coś nie działa. Następnie pracowałam jako Service Delivery Manager dla różnych zagranicznych firm i w tej roli także zgłębiałam swoją techniczną wiedzę oraz doświadczyłam na własnej skórze, jak różne procesy mogą pomóc w organizacji stresowych sytuacjach, kiedy coś ważnego nie działa. 

Był to bardzo intensywny i stresujący okres. Klient raportuje incydent, a my musimy szybko i sprawnie działać, aby jak najszybciej mieć odpowiednie osoby włączone w rozwiązanie danego problemu.

Następnie spróbowałam swoich sił w roli kierownika projektu. I to stanowisko dało mi największą satysfakcję, mimo że moje początki do łatwych nie należały. Aby się w tym nowym świecie budowania aplikacji odnaleźć, we własnym zakresie robiłam bardzo dużo kursów IT: z programowania, z obszarów administracji systemów, żeby rozumieć co od czego zależy, jak przebiega cały cykl wytwarzania oprogramowania. Ta wiedza ułatwiła mi zrozumienie pracy, którą wykonuje zespół, a którą ja jako kierownik projektów także pośrednio organizowałam (celowo napisałam, że pośrednio organizowałam, bo wyznaczałam razem z klientem najważniejsze funkcjonalności, zmiany jakie chcemy osiągnąć, ale organizacja sposobu implementacji leżała zawsze po stronie zespołu developerskiego). 

Obecne stanowisko jako COO przyszło naturalnie – jako kierownik projektów zbudowałam mocne relacje z klientem, bazujące na zaufaniu, a kolejne projekty przychodziły jako kontynuacja bardzo dobrej współpracy nad wcześniejszymi projektami. Dalej w roli COO jestem mocno skoncentrowana na projektach, bo to nasze główne źródło dochodu oraz to właśnie projekty, ich organizacja, kształtują nasz dzień w pracy. Więc istotne jest dla dobrego samopoczucia wszystkich pracowników, aby ciągle szukać sposobów, jak te projekty można organizować lepiej, efektywniej, bo wierzę, że to doprowadzi też do bardziej zadowolonego klienta z efektów naszej pracy.

Dlaczego Twoim zdaniem kobiety rzadziej podejmują się ról liderskich? 

Kobiety, myśląc o swojej wartości, obniżają ją, bo bardzo skupiają się na tym czego jeszcze nie umieją – to bardzo podcina skrzydła i odbiera odwagę, żeby w swojej karierze zajmować bardziej samodzielne i odpowiedzialne stanowiska.

Mężczyźni skupieni są na tym co już potrafią i lepiej się przez to „sprzedają”, dzięki czemu to oni są wybierani/awansowani w pierwszej kolejności.

Poza obszarami związanymi z technologią jakie kompetencje miękkie, w tym liderskie, są najbardziej przydatne w Twojej pracy? 

Odpowiednia komunikacja i prezentowanie informacji tak, aby każdy, obojętnie jaką ma rolę (czy techniczną, czy nietechniczną), czuł się komfortowo podczas rozmowy i też rozumiał pełny ciąg przyczynowo-skutkowy tego co robimy.

Można się spotkać z określeniem męski i damski sposób zarządzania. Czy faktycznie istnieje? Jeśli tak jakie są różnice? 

Moim zdaniem coś takiego nie istnieje, bo styl zarządzania zależy od osobowości człowieka, a nie od płci.

Na pewno styl zarządzania musi być dopasowany do zespołu, z jakim pracujemy, a nawet do poszczególnych ludzi, tak aby rzeczywiście ich motywować i tworzyć środowisko do proaktywnego współdziałania.

Gdzie szukasz inspiracji do nauki i rozwoju?

Podpowiedział mi to parę lat temu mój Mentor, a mianowicie sprawdzam co nowego pojawia się na portalu O’Reilly i też w agendzie różnych konferencji 😉 Wtedy widzę, jakie są obecne trendy, z czym warto się zapoznać i są to bardzo cenne inspiracje.

Dodatkowo nowe pomysły wywodzą się z przypadkowych rozmów z klientami, współpracownikami – zawsze trzeba być otwartym na różne nowości i nie wolno bać się zmian.

Co byś poradziła managerkom z kilkuletnim doświadczeniem, które chcą się dalej rozwijać? 

Inwestuj w szkolenia, ale nastawione na praktykę, żeby jak najwięcej tych nauk wprowadzać w codziennie biznesowe życie. Nie ograniczaj się do jednej roli kierownika projektu. Chciej też być Scrum Masterem, Product Ownerem, bo dzięki temu będziesz odpowiednio dbała o swój zespół oraz najbardziej efektywnie kierowała dyskusjami w projekcie, aby wytworzyć jak najlepszy produkt.

Anna Matuszewska COO w NetworkedAssets

Related blog posts

More blog posts
Praca w IT 2022: Nowy rok, nowa rzeczywistość Global
February 17, 2022
Poznaj kluczowe informacje o pracy w IT w 2022
Read more
Role Model: Software Developer Global
February 16, 2022
Zapraszamy na wywiad z Kamilą Skrzypiec Kociołek, Software Developer w NetworkedAssets
Read more
Badanie 2022 i konkurs Global
January 25, 2022
Na jakie warsztaty w 2022 czekasz najbardziej? Daj nam znać!
Read more

Sign up for our newsletter!