fbpx
February 16, 2022

Role Model: Software Developer

Agata Piekut by Agata

Zapraszamy na wywiad z Kamilą Skrzypiec Kociołek, Software Developer w NetworkedAssets

Jak zaczęłaś pracować w IT, jakie studia skończyłaś?

Skończyłam informatykę na Politechnice Wrocławskiej. I odkąd pamiętam ciągnęło mnie w tym kierunku. W liceum byłam w klasie o profilu matematyczno-informatycznym.

A do podjęcia pracy, jeszcze na studiach, zachęcił mnie kolega z roku. Powiedział, że u Niego w firmie szukają kogoś do frontu, poszłam na rozmowę i tak się zaczęło. 🙂

W jakich technologiach pracujesz?

Przez większość czasu był to frontend – mały projekt w RoR (Ruby on Rails), a później już JS. Różne frameworki się przewijały, od Backbone i Marionette, przez Rest’a, po Vue, w którym pracuję obecnie. Korzystamy też z bibliotek komponentów jak Quasar czy BootstrapVue.

W zeszłym roku podjęłam decyzję, że chcę spróbować czegoś innego i zaczęłam swoją przygodę z backendem. No i tutaj już mamy Kotlin ze Spring Bootem, Gradla, Dockera i PostgreSQL.

No i są też testy. 😉 Nigdy nie zapominajmy o testach. 😀 Na froncie głównie Jest i Cypress, na backendzie jUnit i Spek.

Jak wygląda Twój dzień pracy?

Na dzień dobry, jest to przejrzenie zespołowego chatu na Slacku (przy pierwszej kawie 😛 ). Mamy elastyczny czas pracy i często się zdarza, że ktoś pyta o coś, poza ‘core hours’ innej osoby. Są to głównie pytania, czy dyskusje techniczne, prośby o code review itp. O śmieszkach i spamie, który się tam przewija nie wspomnę. 😉

A później kodzenie, kończenie zadań z poprzedniego dnia, albo zaczynanie nowych, i to jest jakieś 80-90% czasu.

W obecnym projekcie mamy 3 razy w tygodniu ‘daily’, na których każdy spowiada się z postępów swoich prac i mówi, czym następnym będzie się zajmował.

Jeśli napotykam jakieś problemy, z którymi schodzi mi dłużej niż bym chciała, to pytam kolegów o radę. Zespół jest bardzo zgrany i pomocny, praktycznie zawsze udaje się znaleźć rozwiązanie.

Uważam, że to jest bardzo ważne, żeby umieć i nie wstydzić się poprosić o pomoc. Czasami bywa tak, że nawet samo opisanie problemu drugiej osobie, rzuca nam na nie światło z innej perspektywy i rozwiązanie samo przychodzi. A jeśli brak tego nagłego olśnienia, to konstruktywna rozmowa zawsze jest w cenie. Warto czerpać z wiedzy i doświadczenia innych i unikać popełniania tych samych błędów.

Skąd najchętniej czerpiesz wiedzę?

Bazuję głównie na dokumentacjach technicznych bibliotek. W końcu te, są publikowane przez ich twórców, więc muszą wiedzieć o czym mówią. 🙂 Oglądam nagrania z konferencji i często robię kursy na Udemy – zawsze znajdę tam coś ciekawego, a same kursy sa często aktualizowane do najnowszych wersji opisywanych frameworków czy zagadnień.

No i nie czarujmy za bardzo, googlowanie i StackOverflow wjeżdżają na ‘daily baisis’. 😉

Różnorodne zespoły są bardziej produktywne – czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem i dlaczego?

Różnorodne – owszem. Ale niekoniecznie ze względu na płeć. Raczej ze względu na osobowość. Dobrze jest mieć w zespole marudę, której ciągle coś nie pasuje i będzie czepiać się najmniejszych szczegółów – dzięki takiej osobie nie będzie ani jednego zbędnego średnika w kodzie. Miłośnika nowości, który za wszelką cenę będzie chciał wprowadzić najnowsze rozwiązania do projektu. Czy chociażby lenia, który jeśli będzie musiał kilka razy robić tą samą rzecz, na pewno ją zautomatyzuje.

Kobieta Software Developer vs mężczyzna na tym samym stanowisku i stopniu. Czy są jakieś różnice?

Szczerze? Chyba nie. Kod nie napisze się lepiej w zależności od tego czy będzie pisany w spódnicy czy w spodniach. Do informatyki czy matematyki nie da się podejść inaczej w zależności od płci. Opisują je ścisłe reguły, które trzeba umieć zastosować i albo się tego nauczysz albo nie. Ale też chciałabym zaznaczyć, że nikt nigdy nie traktował mnie w sposób gorszy czy protekcjonalny tylko ze względu na płeć. I bardzo jestem za to wdzięczna.

Co Twoim zdaniem wnoszą kobiety do IT? Dlaczego Twoim zdaniem Kobiety nie podejmują się rozwoju na ścieżkach technicznych i jak możemy temu przeciwdziałać?

Wydaje mi się, że kobiety czują się lepiej z umiejętnościami miękkimi. Praca w IT, zwłaszcza ta związana z developmentem, to jednak ciągła nauka. Śledzenie trendów, nowinek technologicznych, poznawanie nowych bibliotek czy frameworków. Warto mieć świadomość, że taka praca to jednak trochę styl życia. Nie kończy się na odbębnieniu 8h dziennie. Owszem, podczas rozwiązywania problemów czy planowaniu kolejnych zadań w pracy uczymy się dużo, jednak i tak przydaje się poświęcić trochę swojego wolnego czasu, żeby być up-to-date ze wszystkim.

Nasza firma gwarantuje nam 5 dni i budżet 1000 Euro w ramach budżetu szkoleniowego. Jest to świetna sprawa, możemy dzięki temu pojechać na konferencje, wykupić subskrypcje, kursy, książki, kurs językowy i poświęcić ten czas na naukę interesujących nas tematów.

Ale to nie są tematy zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Wszystko można przyswoić czy nadrobić zaległości. Ważna jest wytrwałość i systematyczna praca, a kobiety są w tym najlepsze!

Sama miałam dwie około 2-letnie przerwy od pracy w branży (na przywitanie na świecie moich dwóch pociech) i po każdym powrocie miałam mnóstwo rzeczy do nadrobienia. 2 lata przerwy w IT to bardzo dużo. Zmieniają się technologie, narzędzia, frameworki. Ale wypracowałam sobie drogę powrotu, da się. Nawet z dziećmi, którym po pracy poświęcasz cały swój wolny czas. 😉

Są społeczności i fundacje, które nie dość, że pomagają kobietom w powrotach z urlopów macierzyńskich jak https://mamopracuj.pl/ (którą nasza firma wsparła pod koniec 2020 roku), to jeszcze takie, które działają stricte w branży IT, jak chociażby Wy dziewczyny. 🙂

Ponadto praca w IT daje dużo elastyczności, można mieć własną firmę i samemu organizować sobie czas pracy. Można mieć ‘workations’ – zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, kiedy większość z nas pracuje zdalnie, wyjechać, powiedzmy do Hiszpanii i pracować z widokiem na plażę.

Co byś poradziła osobie, która chce rozwijać się na tej samej ścieżce zawodowej?

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Czytaj dokumentacje, oglądaj tutoriale, ale przede wszystkim koduj, koduj i jeszcze raz koduj. Nic nie nauczy Cię tak dobrze jak pisanie, debugowanie, refaktoryzowanie i testowanie własnego kodu. Jeśli lubisz kodować, rozwiązywać problemy, uczyć się nowych rzeczy, idź w to!

Related blog posts

More blog posts
Role Model: COO w Software House Global
May 10, 2022
Zapraszamy na wywiad z Anną Matuszewską COO w NetworkedAssets
Read more
Praca w IT 2022: Nowy rok, nowa rzeczywistość Global
February 17, 2022
Poznaj kluczowe informacje o pracy w IT w 2022
Read more
Badanie 2022 i konkurs Global
January 25, 2022
Na jakie warsztaty w 2022 czekasz najbardziej? Daj nam znać!
Read more

Sign up for our newsletter!